V tomto článku by som vám rád priblížil zopár zaujímavostí o tomto ostrove a určité z nich som si dovolil porovnať s našim Slovenskom.
Možno ste už o nich počuli, no niektoré vás možno prekvapia rovnako ako aj nás. Meno ostrova Bali pochádza zo slova „balin“, čo znamená v sanskripte „hrdina“ alebo „silný muž“.
Aj napriek tomu že Bali je často považované za samostatnú krajinu, nie je tomu tak. Bali je jednou z provincií Indonézie, má však samostatnú vládu, odlišné podmienky vstupu, svoje hlavné mesto a svoj jazyk. Úradným jazykom je indonézština, no národným jazykom je balijština. Domáci tento jazyk nazývajú „bahasa“ čo v preklade znamená „jazyk“.
ROZLOHA
Rozloha ostrova Bali je až prekvapivo malá. Rozkladá sa na ploche 5 780 km² a pri porovnaní zo Slovenskom, ktorého rozloha je 49 035 km² je až osemkrát menšie. Pre presnejšie porovnanie má podobnú rozlohu ako Nitriansky kraj.
Ostrov má 593km dlhé pobrežie obklopené koralovými útesmi. Pláže na juhu majú biely piesok, kým tie na severe a západe sú pokryté čiernym vulkanickým pieskom. Protinožcom Bali je Venezuela.
POČET OBYVATEĽOV
Približný počet obyvateľov Bali v polovici roku 2021 bol 4 362 700, čo je zhruba o milión obyvateľov menej ako na Slovensku.
Bali má teda aj napriek svojej menšej rozlohe v porovnaní so Slovenskom podobný počet obyvateľov.
Prispieva k tomu aj veľký prílev zahraničných turistov, ktorí na Bali prúdia celoročne. Turizmus tvorí 80% príjmu balijskej ekonomiky. Len v roku 2019 prišlo na ostrov vyše 6.3 milióna turistov, čo je viac ako populácia tohoto ostrova. K tomuto obrovskému počtu určite prispel aj fakt, že Trip Advisor označil Bali už dvakrát ako TOP destináciu na dovolenku. Pre porovnanie v tom istom roku navštívilo Slovensko iba 2,5 milióna turistov.
Ešte malá zaujímavosť z oblasti turizmu… v roku 2013 sa Bali stalo hostiteľom sútaže Miss World a práve tu na Bali zaznamenala táto súťaž krásy najväčší počet návštevníkov v celej svojej histórii.
HLAVNÉ MESTO
Hlavným mestom Bali je Denpasar. Toto mesto je veľké 127,8km2, čiže približne trikrát menšie ako Bratislava, no prekvapivo k roku 2020 bol počet obyvateľov Denpasaru 725 314, čo je takmer dvojnásobok počtu obyvateľov Bratislavy (475 503).
Aj napriek tomu, že Denpasar je centrom balijskej kultúry, vzdelania a vlády, nie je samotným centrom turizmu.
Letisko Ngurah Rai, ktoré sa tu nachádza, dostalo svoje pomenovanie po poručíkovi I Gusti Ngurah Rai, ktorý so svojími 96 mužmi v roku 1946 hrdinsky bojoval za nezávislosť národa proti dánskej armáde. Aj keď ich stihol podobný osud ako 300 sparťanov, ktorí sa postavili Xerxesovej armáde a do jedného zomreli, je dodnes považovaný za národného hrdinu.
PLATIDLO
Platidlom na Bali je indonézska rupia, aktuálny kurz je približne
1€=16 500IDR. Stačí vám teda asi 60EUR na to, aby ste sa tu stali milionármi : )
PLATY
Získať prácu na Bali nie je jednoduché, no netvrdím, že nemožné. Bežné profesie si zastanú miestny (balijčania) a turisti tu chodia zvyčajne investovať do nehnuteľností alebo rozbehnúť vlastný biznis, čím vytvoria pracovné príležitosti pre domácich.
Priemerná mesačná mzda je tu 13.345.000IDR/805€/19.538CZK a minimálna mzda 2.713.672IDR/164EUR/3973CZK. Pre porovnanie je priemerná mesačná mzda na Slovensku 1295,-EUR a minimálna 646,-EUR.
Viac o práci na Bali a jej podmienkach sa dozviete v našom ebooku „BALÍME NA BALI“.
NÁBOŽENSTVO
Balijčania sú povahou mierumilovný a usmievavý ľudia.
Určite k tomu prispieva aj ich vierovyznanie. Takmer 87% obyvateľov sú hinduisti, približne 10% sa hlási k islamu, no nájdeme tu aj 2,4% kresťanov.
Súčasťou hinduizmu na Bali je aj pravidelné navštevovanie chrámov, kde sa veriaci spoločne modlia. Tých je na ostrove viac ako 20 000. Pre porovnanie, na Slovensku máme okolo 4100 kostolov.
Na Bali sú v každom meste a v každej dedine minimálne tri chrámy. Okrem toho sú tu aj menšie chrámiky využívané rodinami na rôzne slávnosti a menšie svätyne sa nájdu v každom dome, slúžia na každodenné obete ich božstvám.
Balijci vyznávajú unikátnu formu hinduizmu zvanú dharma hinduizmus. Táto forma náboženstva je úzko spojená s prírodou a jej vyznávači veria, že každý element je ovplyvnený duchmi. Duchovia sú ich predkami a sú veľmi uctievaný, čo je dôvodom prečo vykonávajú ich rituály a obete každý deň.
PRÍRODNÉ KRÁSY
Ako som už spomenul, Bali je obľúbenou destináciou dovolenkárov nie len vďaka nádherným plážam, či ryžovým terasám. Viete tu nájsť aj rozľahlé pásy džungle, lesy, sopky, priezračné jazerá ale aj moderné rozvinuté mestá.
Sopky sú tu tri, BUYAN-BRATAN, AGUNG a BATUR.
Najvyššia z nich, hora Agung je vysoká až 3031m, čím takmer o 400m prekonala náš najvyšší Gerlachovský štít.
Obľúbenejšou je však sopka Batur, vysoká 1717m. Výstup na oba tieto vrcholy patrí medzi náročnejšie a preto sa odporúča v doprovode miestneho sprievodcu. Odmenou bude ten najkrajší výhľad pri východe slnka.
Pod sopkou Batur sa nachádza najväčšie jazero o rozlohe 16km2, s rovnomenným názvom Batur. Pre porovnanie najväčšie prírodné jazero na Slovensku – Veľké Hincovo pleso má rozlohu len 0.208 km2.
PRÍRODNÉ KATASTROFY
Slovensko má priam ideálnu polohu vo vnútrozemí a aj vďaka tomu máme menšie množstvo prírodných katastrof. Časté sú u nás najmä záplavy a víchrice, no podľa meterologického ústavu našu krajinu postihne minimálne jedno tornádo a približne 80 zemetrasení ročne. To najsilnejšie bolo zaznamenané 28.6.1763 pri Komárne s magnitúdou 5.7.
Poloha Bali je naopak veľmi nevýhodná z hľadiska prírodných katastrof. Nachádza sa v PACIFICKOM OHNIVOM PRSTENCI, v ktorom je zaznamenaných 81% celosvetovej seizmickej aktivity. Len v roku 2020 tu bolo zaznamenaných cez 1600 zemetrasení, z ktorých cca 1400 malo magnitúdu 4.0 a viac.
Najsilnejšie zemetrasenie tu zažili 21.1.1917 s magnitúdou až 6.6. Domáci sú na zemetrasenia zvyknutí a takisto aj na fakt, že po takomto úkaze môže nasledovať tsunami.
Najsilnejšiu a najničivejšiu vlnu tsunami zažilo Bali 26.12.2004. Spustilo ju podmorské zemetrasenie s magnitúdou 9.1. Táto vlna dosahovala až 30m a indonézska vláda hlásila po tejto udalosti vyše 200 000 obetí. Táto ničivá vlna bola poslednou, ktorú Bali zaznamenalo.
Aby toho však nebolo málo, na Bali sa nachádzajú už spomínané 3 sopky, z toho dve aktívne – Agung a Batur.
Aj napriek tomu, že Batur je ako sopka aktívnejšia a erupcie zaznamenávajú každých pár rokov, je to práve Agung, ktorá je považovaná za nebezpečnejšiu. Táto sopka sa prebudila v novembri 2017 kedy v rozmedzí jedného mesiaca vybuchla až päťkrát. Medzi rokmi 2018 a 2019 bolo opakovane zaznamenaná aktivita tejto sopky viac ako desaťkrát.
Chrám Besakih – najposvätnejší chrám na ostrove, je postavený na svahu sopky Agung. Po erupcii tejto sopky v roku 1963 minula láva tento chrám doslova o pár metrov a ten zostal nepoškodený. Domáci to dodnes považujú za boží zázrak.
INÉ ZAUJÍMAVOSTI
Najvyššou sochou na ostrove je Garuda Wisnu Kencana, vysoká 122m. Výstavba tejto sochy trvala vyše 20 rokov (1997-2018) a vyšla na približne 100 miliónov dolárov. Socha je turistickou atrakciou, je často navštevovaná najmä z dôvodu krásneho výhľadu.
Na Bali sú veľmi populárne kohútie zápasy. V mnohých domoch si preto týchto „zápasníkov“ chovajú od mala na špeciálnej diéte a zápasy sa väčšinou konajú počas ceremónií alebo počas splnu.
Balijské kravy sú jedinečné. Kravy, ktoré sú na ostrove v hojnom počte, pochádzajú zo špecifického druhu kráv, ktorý patrí medzi tie najunikátnejšie na svete. Majú vysokú prispôsobivosť na nové prostredie, schopnosť rýchleho roznmožovania sa a schopnosť prežiť aj s nízkou kvalitou potravy.
Mlieko, ktoré poskytujú sa takmer nepoužíva na potravinové spracovanie, no jeho výživové hodnoty sú lepšie ako u kozieho mlieka, dokonca tvrdia, že je na úrovni materského mlieka.
Keďže vláda sa snaží tento jedinečný genetický fond zachovať, nie je dovolené na ostrov priviezť iný druh kráv. Mlieko, ktoré tu dostať kúpiť v obchodoch a supermarketoch, je väčšinou dovážané z iných ostrovov alebo Austrálie.
Na Bali dodnes funguje medzi obyvateľmi kastovný systém. Najvyššia kasta obyvateľstva zastáva duchovnú a vzdelávaciu funkciu, sú to učitelia alebo kňazi. Stredná kasta zastáva funkcie vo vláde alebo ako manažéri vo firmách. Nižšou kastou sú vo väčšine bežní pracovníci alebo obchodníci a najnižšia kasta vykonáva tú najjednoduchšiu a najťažšiu prácu.
Balijčania používajú dva kalendáre – Saka a Pawukon. Ich rok má 210 dní. Saka je spojený s lunárnym cyklom, Pawukon je spojený s cyklami pestovania ryže. S touto zaujímavosťou súvisí aj ďaľšia. Domáci veria, že na určité aktivity sú vhodné iba niektoré dni. Iné dni sú na sobáš, iné na stavbu domu, iné na ceremóniu alebo na ostrihanie vlasov. Preto ak je vidieť množstvo ľudí s novým účesom, bol na to ten správny deň : )
Zaujímavostí o Bali je nespočetne veľa. Nás do nich postupne zasväcujú domáci balijčania a vždy nás dokážu prekvapiť novými skutočnosťami. Tak nabudúce vám prezradíme zase niečo nové, čo ste možno ešte o Bali nevedeli.
Sme dobrodruhovia, čo milujú životné výzvy. Predali sme dom a odišli na Bali. Presne 30. marca 2022 sme pristáli na OSTROVE BOHOV.
Všetky naše poznatky a skúsenosti sme vložili do ebooku BALÍME NA BALI, ktorý vám aj spolu s praktickým Cestovným Checklistom pomôže na ceste na tento čarokrásny ostrov.