emily parker peter parker vianoce na bali

Vianoce na Bali

Rovnako ako keď na konci filmu “Harry Potter a kameň mudrcov”  Doumbledore po konečnom udelení bodov tleskne a výzdoba jedálne sa zmení zo Slizolinskej na Chrabromilskú, tak sa koncom októbra (niekedy aj skôr) výzdoba v obchodoch a nákupných strediskách zázračne zmení z halloweenskej na vianočnú. 
Aj keď možno nie ste kresťania, určite aj vy máte svoje zvyklosti, ktoré počas sviatkov dodržiavate, veď bez nich by predsa Vianoce neboli Vianocami. Či už dávate prednosť umelému stromčeku alebo živému, vystačíte s minuloročnými ozdobami alebo držíte krok s najnovšími trendami, viete kam ísť alebo kde si potrebné veci objednať. Ponuka v obchodoch je tak široká, že si vyberie naozaj každý.

AKO TO VŠAK FUNGUJE, AK OSLAVUJETE VIANOCE NA TROPICKOM OSTROVE, KDE SA VIANOCE NEOSLAVUJÚ?

Teda aby sme to upresnili, Vianoce sa tu do určitej miery oslavujú, pretože aj keď sa na Bali väčšina obyvateľstva hlási k hinduizmu a okolo 10% k moslimskému náboženstvu, žije tu približne 100 000 obyvateľov, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu.
Tento fakt nás zaujal a chceli sme sa bližšie dozvedieť ako slávia Vianoce balijskí kresťania. Nemyslíme tým však turistov-kresťanov, pretože tí si samozrejme svoje zvyky priniesli zo svojej krajiny.

Zaujímali nás originál domáci balijčania a tak sme navštívili miestny kostolík, zoznámili sa s nimi a trošku ich “vyspovedali”.

Pred sviatkami organizujú rôzne dobročinné zbierky na charitu a pomoc slabším rodinám. Deň pred Vianocami upratujú svoje príbytky a kostoly, zdobia ich palmovými listami, ručne vyrobenými dekoráciami a samozrejme vianočným stromčekom a svetielkami. 
Na štedrý deň mávajú spoločnú večeru na nádvorí alebo v záhrade kostola. Pozývajú na ňu všetkých ľudí z okolia, bez ohľadu na ich vierovyznanie. Podávajú sa tradičné lokálne jedlá a pečie sa prasiatko. Je zaujímavé ako krásne dokázali prepojiť balijskú kultúru s kresťanstvom.

 

Takže áno, Vianoce tu oslavujú, no stále je to veľmi malá časť obyvateľstva. Je pravda, že turisti žijúci na Bali do určitej miery zvyšujú dopyt a obchody s vianočným sortimentom tu síce nájdete, no nie na každom kroku ako sme zvyknutí u nás.
Preto pripraviť Vianoce na Bali môže byť niekedy výzvou, ktorá si vyžaduje určitú dávku improvizácie. Ale keďže my sme dobrodruhovia, čo milujú životné výzvy, nebolo to niečo, čo by sme nezvládli : ) 

Celkom známy je  BALI CHRISTMAS SHOP.
My sme sa však s blížiacim adventom vybrali do Kuty pozrieť niečo, z čoho by sa dal vyrobiť adventný veniec. V nákupnom stredisku sme objavili obchodík, zameraný čisto iba na vianočný sortiment.
V ponuke mali aj hotové vence, no my osobne dávame prednosť tvoreniu. V IKEA sme teda kúpili balík sviečok a jemnučké svetielka na tvarovateľnom drôtiku, ktoré nám predavač ochotne zložil z vystavného stromčeka ako posledný kus za zľavnenú cenu.

Doma sme mali drevený tanier, na ktorý som upevnila 4 sviečky, v záhrade nazberala listy, uložila na tanier do tvaru venca, rozžiarila svetielkami a jednoduchý adventný veniec bol hotový.

V spomínanom vianočnom obchodíku sa mi podarilo kúpiť aj zopár kusov nerozbitných vianočných gúľ a dve hnedé sklenené fľašky. Do jednej som nasypala drobné mušličky, na otvor nasadila sviečku a tak vznikol ďaľší svietnik. Druhú som použila ako vázu, naliala vodu a vložila do nej palmový list. 

Z papiera azúrovej farby, so zlatými guličkami sme vyrobili vianočné stromčeky rôznych veľkostí, zapálili sviečku, vonnú tyčinku a domom začal razom prúdiť vianočný duch.

Kategória VIANOČNÝ STROMČEK patrí v našom prípade medzi tie vtipnejšie. Pod pojmom vianočného stromčeku si väčšinou predstavujeme smrek alebo jedľu. Samozrejme zohnať živý ihličnan na Bali je nemožné, no dá sa zvoliť alternatíva umelého stromčeka, ktorý sa dá kúpiť v niektorých obchodoch, v nákupných strediskách alebo objednať online z Tokopedia, Shopee, či Lazada.

Videli sme tu aj rôzne alternatívy drevených vianočných stromčekov, stromčekov z bambusu, morskej trávy a musíme uznať, že tie sa nám páčili viac ako tie umelé.

No náš vianočný stromček je stromček s príbehom a dopomohla nám k nemu čistá náhoda. Susedia orezávali palmu a nám prišlo ľúto konárov, ktoré vyzerali ešte celkom k svetu. A tak sme sa ich spýtali, či si ich môžeme zobrať. Ten najväčší z nich sme dali do vedra, obsypali kameňmi, zaliali vodou, vedro obalili látkovou taškou zo supermarketu, vyrobili papierové ozdoby, pridali zopár nerozbitných vianočných gúľ, nasadili svetielka a exotický vianočný stromček bol na svete. S blížiacim sa štedrým dňom sa ale čím ďalej tým viac prehýbal a tak sme opäť museli improvizovať a podopreli sme ho listom z bambusu : )

Zabezpečiť vianočné darčeky na Bali nie je problém, či už cez spomínané online obchody, nákupné strediská alebo lokálne obchodíky.
Darčeky pre Kubika sme zohnali v dvoch kreatívnych hračkárstvach v TAMORA GALLERY. Zvyšné sme dokúpili v nákupnom stredisku v Kute a bicykel v miestnom obchode, kde nám ochotní chlapci na želanie vymenili sedadlo, servis dobudúcna máme zadarmo a ešte nám aj zadarmo dofúkali kolesá na našom skútri. Darčeky stačilo potom už len zabaliť a nenápadne hodiť pod palmičku : )

Príprava sviatočnej večere si tiež vyžadovala do určitej miery improvizáciu. Na Bali sme si zvykli na jednoduchšie vybavenie kuchyne. Je totiž ľahšie a niekedy aj lacnejšie zájsť do miestneho warungu, najesť sa za pár rupií a ušetrený čas radšej venovať spoločne stráveným chvíľam. Takisto chodíme do reštaurácií alebo využívame služby donášky jedla do domu a tak si vystačíme s pár kusmi inventáru a varnou doskou.

Rúru na pečenie nemáme, čo je z jednej strany aj výhoda, boli sme tak “oslobodení” od pečenia. To nás ale neodradilo od maškrtenia. Klasické medovníčky sme nahradili zdravými škoricovými sušienkami z bio obchodíku BALI BUDA, ktoré chutili celkom na nerozoznanie od pravých medovníkov. A domácu viedenskú štrúdlu, ktorú tak milujeme, sme si objednali od AHH DE LA VEGA.

Ovocie a zeleninu dostať kúpiť v lokálnych obchodoch za zlomkové ceny, ostatné suroviny sme nakúpili v supermarkete Pepito, ktoré má v ponuke nielen miestne potraviny ale najmä tie európske. Ceny sú vyššie, nakoľko sa jedná zväčša o dovoz. Ak by vás zaujímalo, koľko taký nákup stojí, nájdete ho uložený vo výbere CENY BALI na našom instagramovom profile @emily.jacob.parker
Samozrejme v miestnych obchodoch a na rybom trhu sa dá nakúpiť lacnejšie, no my sme tentokrát zvolili túto alternatívu.

Niektoré suroviny ako napr. kyslú kapustu sa nám však nepodarilo zohnať ani tam a tak sme namiesto kapustnice uvarili hríbovicu.
No zemiakový šalát sme urobili lepší ako na Slovensku. Nevieme či to bolo tým, že sme zmiešali klasickú majonézu s vegánskou
od BALI BUDA, do toho sladká smotana ale bol naozaj výborný a veľmi rýchlo sa zjedol. O ryby nie je na ostrove núdza, my sme však stavili na dlhoročnú klasiku a pripravili sme si lososa. Vianočné oblátky boli čisto domáca výroba a na to, že sme ich robili prvýkrát, tak sa celkom podarili, aj keď trošku chutili ako chrumkavé palacinky : )

O prestretí slávnostnej tabule (stola) sa nedá hovoriť, pretože klasický stôl nemáme. Máme iba 2 barové pultíky a príručné stolíky a tak sme si zo štyroch príručných stolíkov, dvoch pufov a jednej detskej stoličky urobili  “vianočné pohodové posedenie” : ) Položili príbory, poháre a taniere s banánovými listami. Na Bali sa totižto väčšina jedál servíruje na banánových listoch, ktoré slúžia ako podtácky. Nezabudli sme na svietnik, palmové listy, chleba, cesnak, jabĺčko, vlašské orechy, oblátky, med, červené víno a ako symbol hojnosti poriadnu kôpku peňazí, čo v prípade rupií nie je problém : )

Aj keď možno nebolo všetko stopercentné, nijako nám to neprekážalo. Asi na nás už prešlo niečo z balijskej bezstarostnosti, no stačilo nám dobré jedlo, Kubikov smiech a radosť z darčekov. Je pravda, že nám trošku chýbal sneh a určite aj moje dve baby Ninka a Peťa, ktoré už majú “svoje krídla”. No už sa tešíme na ďaľší rok, keď prídu za nami a ja si ich neskutočne vystískam.
Takže ak sa nás niekto opýta

„AKÉ SÚ VIANOCE NA BALI?“

s istotou odpovieme…exotické, tropické, zaujímavé, komické, bláznivé, jedinečné, svojské, no určite sú to Vianoce, na ktoré nikdy nezabudneme : )
Je 30.decembra 2022, zajtra oslávime Silvestra a privítame Nový rok 2023. Želáme si, aby aj ten ďaľší rok bol ako naše Vianoce.
Trošku exotický, trošku horúci, zaujímavý, komický, bláznivý, jedinečný, svojský, nech je jednoducho NÁŠ a to isté prajeme z celého srdca aj VÁM. Nebojte sa želať si a snívať. Nie je to ťažké, je to maličkosť a smie ju každý. Tak zatvorte oči a želajte si!

Sme dobrodruhovia, čo milujú životné výzvy. Predali sme dom a odišli na Bali. Presne 30. marca 2022 sme pristáli na OSTROVE BOHOV.
Všetky naše poznatky a skúsenosti sme vložili do ebooku BALÍME NA BALI, ktorý vám aj spolu s praktickým Cestovným Checklistom pomôže na ceste na tento čarokrásny ostrov.

emily parker ebook balime na bali

ebook

BALÍME NA BALI

Ako si krok za krokom splniť svoj sen

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *