emily parker bali turisti bali nove pravidla vstup turistika dovolenka

Nové pravidlá pre turistov Bali

Ostrov bohov zažíva v posledných mesiacoch enormný nárast zahraničných turistov, no s ich stúpajúcim počtom stúpa bohužiaľ aj počet takých, ktorí porušujú pravidlá, správajú sa nedôstojne a nerešpektujú miestnu kultúru.
A keďže hlavným cieľom Bali je udržiavať na ostrove kvalitnú, kultúrnu a dôstojnú turistiku, nariadil guvernér Bali I Wayan Koster v obežníku č. 4/2023 nové pravidlá pre turistov, ktoré nadobudli účinnosť 31.5.2023.

Verím, že mnohých z vás budú tieto pravidlá zaujímať, prinášame preto ich súhrn:

 • ctiť a rešpektovať balijskú kultúru, miestnych obyvateľov, náboženské zvyky a tradície
 • ctiť a rešpektovať posvätnosť balijských chrámov a náboženských symbolov
 • slušne sa správať a nosiť vhodné (slušné) oblečenie na svätých miestach, turistických atrakciách ako aj na verejných miestach (zákaz ničenia chrámov a ich priestranstiev, zákaz vstupu ženám v dňoch menštruácie)
 • zákaz výstupu na posvätné hory sopky Agung a Batur (zatiaľ nebol schválený vládou, vysvetlené nižšie), zákaz dotýkať sa posvätných stromov ako aj lezenie na tieto stromy, zákaz fotografovania sa obnažený alebo v nevhodnom oblečení
 • zákaz znečisťovať rieky, oceán a verejné priestranstvá
 • dodržiavať pravidlá cestnej premávky podľa zákonov a predpisov platných v Indonézii t.j. riadiť iba ak ste držiteľom medzinárodného vodičského preukazu, dodržiavať dopravné značenia, neriadiť pod vplyvom alkoholu alebo akejkoľvek omamnej látky, na motorke (skútri) nosiť prilbu, mať vhodné (slušné) oblečenie, počas jazdy nefajčiť, nepreťažovať motorové vozidlo nad jeho kapacitu
 • zákaz hlučného a arogantného správania, zákaz používať hrubé a vulgárne slová voči štátnym príslušníkom, uradníkom, politikom v ústnej a písomnej komunikácii ale aj na sociálnych sieťach
 • nezapájať sa do nezákonných činností ako obchodovanie s nelegálnym tovarom, omamnými látkami, nezákonne podnikať či pracovať

Väčšina z týchto nariadení sú  „staronové“,  išlo najmä o ich dôrazné pripomenutie, takže ak sa náhodou chystáte na Bali, odporúčame mať tieto pravidlá na pamäti. V prípade ich nedodržania hrozia vysoké pokuty a deportácia.

ZÁKAZ VÝSTUPU NA POSVÄTNÉ HORY

Toto nariadenie malo byť vydané v záujme ochrany životného prostredia a zachovania posvätnosti hôr a prekvapilo nielen turistov ale ja miestnych. Majestátne sopky Batur a Agung boli odjakživa najväčším lákadlom a turistickou atrakciou ostrova.
Absolvovať výstup na tieto posvätné hory je možné iba s miestnym sprievodcom a tak by následkom nového nariadenia prišli mnohí z nich o prácu, ktorá je pre nich jediným živobytím.
Guvernér I Wayan Koster im však prisľúbil náhradné zamestanie.

Aktuálne však tento zákaz nebol oficiálne schválený vládou a tak sa výstupy na sopky Agung a Batur aj naďalej organizujú.
V prípade schválenia návrhu vo vláde vám neodporúčame takýto trek „načierno“ absolvovať. Hrozili by vám vyššie spomínané sankcie, nehovoriac o tom, že ak by došlo k nejakému zraneniu, bude obtiažne zabezpečiť rýchlu zdravotnú pomoc.

AKO ZAŽIŤ BATUR A AGUNG

východ slnka ale aj celkový výhľad na sopky si viete v súčasnosti vychutnať aj iným spôsobom. Sopku Batur obklopuje jazero Batur, na ktorom sa nachádza chrám Pura Ulun Danu Batur, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na sopku. Nad jazerom sa nachádzajú kaviarne a reštaurácie, z ktorých môžete zažiť neopísateľný výhľad nielen na sopku ale aj na jazero, vrch Gunug Abang a aj okolité dedinky. My vám odporúčame  Jezera Café.

Oblasť Kintamini pozostáva z troch hlavných dedín Penelokan, Batur a Kintamini. A práve v Penelokane sa nachádza vyhliadkový bod s výhľadom na najužnejšiu časť krátera sopky Batur, ďaľší je v dedinke Pinggan – Pohon Cinta alebo Strom lásky a nemenej známa je aj vyhliadka Sukawana Sunrise.
Sopku Agung krásne vidieť z chrámu Pura Lempuyang,
kde si môžete dať vyhotoviť mýtickú fotografiu pri Bráne do neba so zrkadliacou sa vodnou hladinou. V skutočnosti však žiadnu vodnú hladinu nečakajte, je to iba hra so zrkadielkom a šikovnými rukami fotografa : ) Takisto treba rátať s čakacou dobou 2-3 hodiny. Ďaľším miestom, kde sa Agung ukáže v plnej kráse je vyhliadka Lahangan Sweet, kde je vstupný poplatok 30.000IDR/1,8EUR/43CZK/osoba a v prípade prenajatia  jeepu si treba pripraviť ďaľších 50.000IDR/3Eur/72CZK. 

NEMUSÍŠ BYŤ NAJVYŠŠIE, ABY SI UZREL KRÁSU ZA HORIZONTOM

Východ slnka na Bature sme sa zažili v marci tohto roku a keďže sme tento nezabudnuteľný okamih chceli zdieľať aj s Kubim, prenajali sme si jeep spolu so šoférom a sprievodcom.
Tento celodenný výlet sme však spojili aj s ďaľšími aktivitami a tak nás cena spolu pre 3 dospelé osoby a 1 dieťa vyšla na 2.200.000IDR/130EUR/3160CZK.

V cene výletu sme mali

 • vyzdvihnutie v mieste bydliska a odvoz na parkovisko
 • odvoz z parkoviska na vyhliadku – východ slnka Batur
 • návšteva lávových polí
 • 2-hodinový rafting na rieke Ayung v Ubude
 • obed 
 • odvoz domov

a musíme uznať, že práve tento výlet patrí medzi naše najkrajšie zážitky na Bali. Viac z tohto výletu sa dozviete z videí a príspevkov na našom instagramovom profile emily.jacob.parker

V neposlednom rade je tu aj ďaľšia možnosť – vyhliadkový let vrtuľníkom, ktorá je však už finančne náročnejšia, no vidieť priamo do kráterov sopiek z takej výšky, musí byť určite niečo nezabudnuteľné. Takže ÁNO posvätné hory na ostrove bohov sa dajú zažiť aj inými spôsobmi, bez porušovania akýchkoľvek zákonov a nariadení, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku iba dočasné, no veľa záleží aj od správania sa turistov.
Viac tipov na výlety a rady ohľadom života na Bali nájdete v našom ebooku BALÍME NA BALI.

ebook zdrama BALIJSKÉ SVIATKY A CEREMÓNIE emily parker peter parker

BALIJSKÉ SVIATKY A CEREMÓNIE

ebook zdarma

46-stranový ebook, ktorý obohatí vašu virtuálnu knižnicu a pomôže vám lepšie spoznať ľudí žijúcich na OSTROVE BOHOV. Nájdete v ňom jasne a prehľadne opísané väčšie verejné ale aj menšie rodinné ceremónie, obrady a rituály, doplnené o naše zážitky a krásne fotografie.

emily parker ebook balime na bali

ebook

BALÍME NA BALI

Ako si krok za krokom splniť svoj sen

108-stranový sprievodca a pomocník, ktorý vám pomôže na vašej ceste na tento čarokrásny ostrov. Spolu s ebookom dostanete zdarma aj praktický CESTOVNÝ CHECKLIST.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *