uluwatu nyang nyang emily parker

Nyang Nyang- Perla Uluwatu

Veľmi nás teší váš záujem nielen o ostrov Bali ale aj o náš blog. Čoraz častejšie navštevujete naše stránky a píšete, že by ste privítali viac článkov o živote a miestach tohto nádherného ostrova. A keďže písanie je „moja šálka kávy“, netreba ma dvakrát nabádať : )
Niečo z toho som už opísala v našom ebooku BALÍME NA BALI.   Ebook je zameraný na všetky podstatné veci, ktoré potrebujete vedieť pred odchodom a pre život na ostrove ako podmienky vstupu, víza, zdravotníctvo, školstvo, nehnuteľnosti, práca… Tipy na výlety a turistické miesta sú v ňom tiež uvedené, no ak by som tam mala vložiť všetky aj s podrobným popisom, jeho stránky by mi na to nestačili, už teraz má 108 strán. A preto som sa rozhodla, že vám tu budem pravidelne pridávať ČLÁNKY Z OSTROVA BOHOV, kde sa viac zameriam na jednotlivé miesta, prepletené našimi príbehmi a zážitkami.

„BALI“…pri vyslovení tohto slova si mnohí z nás predstavia nekonečné pieskové pláže a palmy, no tento ostrov dokáže ponúknuť omnoho viac. Je zriedka takých miest na Zemi, kde sa stretnete s tak rozmanitou prírodou. Život na Bali má celkovo pohodovejší ráz, slnko tu zapadá dosť skoro a prakticky o 19:00h je už tma. To však nijako neovplyvňuje kvalitu života na ostrove.

NA BALI NÁJDETE VŠETKO, ČO K SPOKOJNÉMU ŽIVOTU POTREBUJETE

Záleží však aj na výbere lokality, v ktorej sa rozhodnete usadiť. Sú tu odľahlé miesta, kde môžete žiť pokojný život ostrovana, treba však rátať s tým, že služby sú tam menej rozvinuté a menej dostupné. No a potom sú tu miesta s veľmi dobrou infraštruktúrou a službami na európskej úrovni. Medzi najvyhľadávanejšie patria ULUWATU, KUTA, CANGGU,  SEMINYAK, SANUR, UBUD a medzi pokojnejšie časti patrí AMED, TABANAN, LOVINA.

ULUWATU

Uluwatu bolo našim prvým miestom na Bali a navždy zostane našou “srdcovkou”.
Nachádza sa na juhozápade poloostrova Bukit, je vhľadávané pre svoje krásne pláže s bielym pieskom, útesy, západy slnka a je celosvetovo známym rajom pre surfárov.
Život je tam pokojnejší, niektoré služby menej dostupné, no všetko dôležité tam nájdete. Cez víkend si tam chodia oddýchnuť aj domáci z ostatných častí ostrova.

NAJKRAJŠIE MIESTA
Ak raz navštívite Uluwatu, určite nevynechajte jednu z najkrajších pláži ostrova NYANG NYANG. Táto 1,5km dlhá pláž s jemným bielym pieskom a kryštáľovo-čistým oceánom je jednou z našich najobľúbenejších pláží na ostrove a veľmi radi sa na ňu vraciame. Nachádza sa v časti Uluwatu-Pecatu a po zadaní do google maps ju veľmi rýchlo nájdete. Z hlavnej cesty sa odbočí na vedľajšiu, ktorá je asfaltová a dobre prístupná aj pre autá. Dostanete sa na parkovisko, kde si za malý poplatok cca 2.000IDR/0,12EUR/3CZK zaparkujete auto alebo skúter.

Pokiaľ by ste išli na skútri, dá sa zísť až dole ku pláži.
Od horného parkoviska vedie tiež asfaltová cesta, no v niektorých miestach je dosť strmá, takže ak nemáte dostatočnú prax na skútri, odporúčam ho nechať na hornom parkovisku a ku pláži sa necháte za poplatok odviezť skúsenými miestnymi skútristami, ktorí tam čakajú. Za 1 jazdu/1 skúter s vodičom zaplatíte približne 20.000IDR/1,20EUR/29CZK.

Ďaľšou možnosťou je, že zídete skútrom kúsok dole a asi v polovici cesty je malé miesto na odparkovanie skútra. Zvyšok cesty zídete pešo a doprajete si tak menšiu prechádzku s nezabudnuteľným výhľadom. Cestu v pohode zvládnu aj deti.

My sme si vyskúšali všetky alternatívy. Dali sme zarobiť aj skúter-taxikárom, išli sme aj pešo ale najčastejšie to robíme tak, že ideme skútrom až ku pláži. Cestou dole, treba používať zadnú brzdu, nie prednú a mať za sebou dobrý „náklad“, v našom prípade to istí Peťo a Kubi : ) Cestou naspäť cez najstrmšie úseky chlapi zosadnú, ja ich vybehnem na skútri sama, potom opäť nasadnú a vyvezieme sa až hore.

Pláž nebýva preplnená turistami, nakoľko je rozľahlá, takže každý si v nej najde svoje miestečko. Je vhodná nielen pre surfistov ale aj pre rodiny s deťmi. Nachádzajú sa tam dva lokálne warungy, jeden hneď pri vstupe PARTY PEOPLE, druhý WAYAN BEACH CLUB je o niečo ďalej. Môžete si tu dať nápoje, kokosák alebo malý snack, nájdu sa aj toalety a sprcha.
Postupne vznikajú aj iné zariadenia na občerstvenie, každopádne odporúčam najmä ak budete na pláži celý deň aj s deťmi, pribaliť si niečo so sebou, alebo sa najesť hore na hlavnom parkovisku, kde sa nachádza reštaurácia NYANG NYANG BALI

Nezabudnite si zobrať aj uteráky, lehátka sa dajú zapožičať za poplatok, ich cena závisí od dohody, my zvyčajne platíme 50.000IDR/3EUR/73CZK za 1 lehátko. Na tejto pláži  by bola škoda zostať iba pri vstupe. Či už sa vydáte smerom doľava, kde sa nachádza druhý warung alebo smerom doprava, na oboch stranách objavíte krásne zákutia.  

Pozdĺž pláže sú malé prírodné prístrešky, kde sa môžete schovať pred slnkom a oddýchnuť si. Je dobré prísť skoro ráno, počas dňa sa postupne zaplnia. Z pláže sa hore dostanete takisto, čiže buď na vlastnom skútri, pešo alebo sa necháte vyviezť. Skúter-taxikári zvyčajne čakajú dole, ak nie, stačí povedať predavačovi vo warungu, privolá ich cez vysielačku. Wifi ani žiadnu mobilnú sieť na pláži nechytíte, no verte mi, chýbať vám nebude : )

NAŠE TIPY:
Spýtajte sa miestnych v bare, kedy bude odliv a zájdite si na pláž aj v čase odlivu, ukáže vám svoju “druhú tvár”. Tvoria sa tam malé jazierka, vhodné pre deti na kúpanie.
Pre romatické páry – zostaňte do večera, po zotmení sme jasnešie a plnšie nebo hviezd ešte nevideli.

V určitých mesiacoch môžete vidieť západ slnka, my sme ho zažili na prelome október-november, niektoré mesiace totižto zapadá za útesom, takže ho nie je vidno. Najlepšie si ho vychutnáte z terasy warungu PARTY PEOPLE. 

Nad plážou je útes, odkiaľ je úžasný výhľad na oceán a celú pláž. Nachádza sa tam vrak lietadla, známy ako vyhliadková atrakcia. Už dlhší čas je ale neprístupný, prebiehajú na ňom rekonštrukčné práce a v jeho okolí sa buduje nový rezort.

Neďaleko lietadla je už spomínaná reštaurácia NYANG NYANG BALI , kde si pochutíte na dobrom jedle a keby v okolí neprebiehala výstavba, tak možno aj na peknom výhľade na oceán : )

Na pláž vedie aj iná cesta, je však pre dobrodružnejšie povahy, vyžaduje trošku odvahy a fyzickej kondičky. Poznajú ju iba domáci a niektorí surfisti. Nám ju prezdradil jeden z miestnych a dokonca nás ku nej aj priviedol. Ak sa vydáte po útese, smerom doľava od lietadla, možno ju objavíte. My sme si cestu džungľou chceli vyskúšať, musím však upozorniť, že nie je vhodná pre deti. Peťo niesol Kubika celý čas na rukách. Niektoré úseky sú strmé, bez schodov, kamenisté a šmykľavé, odporúčam preto pevnú obuv. Cestou nám nad hlavami, v korunách stromov skákali makakovia, takže okrem toho, že sme museli dávať pozor kde stúpame, bolo treba dávať pozor aj na osobné veci.

Keď sme zišli celkom dole ku pláži, ocitli sme sa skoro na jej konci, nikde ani živáčika. Po náročnom zostupe sme uvítali osvieženie v oceáne a prístrešok. Nebolo to ľahké, no bolo to jedno z dobrodružstiev, na ktoré nikdy nezabudneme : )  Ak by ste si to chceli niekedy vyskúšať, spýtajte sa na cestu chlapíka vo WAYAN BEACH CLUB, ukáže vám, kadiaľ ísť. Cesta hore je fyzicky náročnejšia a dá sa ľahko zablúdiť. My sme zle odbočili a prišli sme ku zatvoreným dreveným dverám, no ani tie nás nezastavili. Dostali sme sa do rezortu PURI BALI NYANG NYANG, kde nás banánovými čipsami uhostila francúzska majiteľka. Okamžite sa začali zbiehať makakovia, ktorí tieto čipsy milujú, no balijská čašníčka nelenila, vytiahla vzduchovku a vystrelila. Našťastie iba varovné do vzduchu, takže v tomto prípade boli obete nulové : )

O NYANG NYANG pláži by sa dalo rozprávať hodiny. Každú jej návštevu, máme spojenú s množstvom zážitkov. Raz sme na nej dokonca stratili kľúče od domu a hľadali sme ich do noci s baterkami od mobilov : ) Vtedy sme vlastne zistili, že tam je najjasnejšie nebo plné hviezd. Je to jednoducho pláž, ktorá píše príbehy sama a právom si zaslúži niesť titul PERLA ULUWATU.
Verím, že ste sa prostredníctvom tohto článku aspoň myšlienkami preniesli na toto čarovné miesto a budete sa tešiť na ďaší článok, v ktorom vás zoberieme…nechajte sa prekvapiť : )

Sme dobrodruhovia, čo milujú životné výzvy. Predali sme dom a odišli na Bali. Presne 30. marca 2022 sme pristáli na OSTROVE BOHOV.
Všetky naše poznatky a skúsenosti sme vložili do ebooku BALÍME NA BALI, ktorý vám aj spolu s praktickým Cestovným Checklistom pomôže na ceste na tento čarokrásny ostrov.

emily parker ebook balime na bali

ebook

BALÍME NA BALI

Ako si krok za krokom splniť svoj sen

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *