„Pomóóóc, môj partner je iná generácia“! alebo ako sa žije s omnoho mladším mužom.

NESKUTOČNE a NEOPÍSATEĽNE, no aj tak je to skutočnosť a pokúsim sa vám ju opísať. Nebude to krátky príbeh a tak si kľudne uvarte šálku dobrej kávy alebo čaju:)
Pravdupovediac dlho som rozmýšľala, či vôbec napísať článok na túto tému. A potom si hovorím  „PREČO NIE?!“ Možno je niekto v podobnej situácii ako ja pred niekoľkými rokmi. Možno to niekomu otvorí oči a začne vnímať veci celkom inak. Možno si začne všímať signály, ktoré sa okolo neho dejú a snažia sa mu tým niečo naznačiť.
Pretože nič sa nedeje náhodou.

LÁSKA JE ŽIVOT A NIEKEDY NÁM DOKÁŽE PORIADNE ZAMIEŠAŤ KARTY.

Keď som ako teenegerka videla staršieho muža a mladú slečnu, pripadalo mi to trošku divné. V tej dobe to bola takpovediac „rarita“ ak sa takýto vzťah objavil na verejnosti.
No rokmi sa to zmenilo a dnes aj keď stretneme staršieho muža s mladou slečnou, nikto sa nad tým ani len nepozastaví. A je jedno, či je ženatý, slobodný alebo rozvedený. Mužom sa to jednoducho akosi toleruje, alebo ľudovo povedané „prepečie“:)
Nie že by mi to vadilo ale …

Ak sa na verejnosti objaví staršia žena a mladší muž, častokrát sa to berie ako niečo nemorálne, nevhodné, zakázané.

Uznávam, že dnešné ženy v zrelom veku vyzerajú omnoho lepšie ako kedysi naše mamy a niektorým by človek hádal aj o desať rokov menej. A tak sa vďaka tomu  takýmto predsudkom úspešne vyhnú.

Zaujímavé ale je, že napriek tomu v poslednej dobe párov, kde je žena o niekoľko rokov staršia od muža, rapídne pribúda.
Takmer tretina európskych žien nad 40 rokov žije s partnerom mladším o viac ako desať rokov.

A ešte zaujímavejšie je aj to, že takéto vzťahy dokážu byť rovnako stabilné a silné ako páry s „klasickým“ vekovým rozdielom, ak nie silnejšie.

Sociologické štúdie, ktoré sa týmto výskumom zaoberajú zistili, že tieto vzťahy dokážu byť veľmi trvácne najmä preto, že od samého začiatku musia čeliť mnohým predsudkom zo strany spoločnosti. Mnohí by čakali, že práve toto spôsobí rozpad ich vzťahu, no častokrát je to práve naopak. Ich vzťah to ustojí, ba dokonca ešte viac upevní.

PREČO MLADÝCH MUŽOV PRIŤAHUJÚ STARŠIE ŽENY?

mama v pohybe

Údajne je to ich zrelosť, rozvážnosť, pohoda a vyrovnanosť.
Či je to naozaj tak, to vám nepotvrdím. Nie som totiž mladý muž, ktorý má vzťah so staršou ženou ale keď som sa na to spýtala môjho partnera, súhlasne prikývol.

Takže niečo asi na tom bude. Aj keď ja si myslím, že práve on je v našom vzťahu ten zrelší, rozvážnejší, vyrovnanejší a neskutočný pohodár:)

Ja vám to viem priblížiť z mojej strany. Som totiž žena, ktorá žije svoj život s mužom o takmer jednu generáciu mladším.  Nie nesťažujem sa, práve naopak. 
Som vďačná za všetko, čo ma v živote počkalo a vôbec, by som sa nechcela vrátiť v čase. Som vďačná za prítomný okamih. Za to, že mám po boku milujúceho partnera, v ktorom som napriek vekovému rozdielu našla všetko to, čo som myslela, že zažívajú iba hrdinky v tých najromantickejších filmoch.

LÁSKU PARKERA SOM NEHĽADALA. TO JEHO LÁSKA SI MA NAŠLA.

A aj keď mi rozum hovoril niečo iné, hlas srdca bol silnejší.
Bolo mi jedno, čo si kto myslí. Ja jediná som vedela ako to je.
Cítila som, že je medzi nami niečo, čo nás neskutočnou silou priťahuje k sebe. Vtedy som ešte netušila prečo, no teraz to už viem.

So žiadnym iným mužom, som nemala tak krásny a vyrovnaný vzťah ako s ním.

No nielen to. Až pri ňom som pochopila, čo skutočná láska vlastne je. Mnohí si totižto častokrát zamieňajú lásku so sexom. Nehovorím, že ten nie je súčasťou vzťahu, no je smutné, ak je vzťah založený iba na ňom.

Možno sa to bude zdať niekomu zvláštne, ale pri ňom som si začala naozaj vážiť samu seba, mať sa rada takú aká som. Pocit, že som krásna aj keď nie som namaľovaná a nemám desaťcentimetrové podpätky. Miluje ma takú aká som. Bez podmienok, bez strachu, bez snahy ovládať ma alebo vlastniť.
Nič odomňa neočakáva, nesnaží sa ma zmeniť, nepotláča moje JA. Mám pri ňom pocit osobnej slobody a moje vnútro dostalo krídla. Neohovára, neintriguje a neposudzuje druhých. Je to človek, ktorý to má vo svojom veku v hlave zrovnané a ja sama sa mám od neho čo učiť.

ČASTOKRÁT JE VZŤAH ZALOŽENÝ NA STRACHU A NIE NA LÁSKE.

Nie nechcem sa tu teraz tváriť ako odborníčka na vzťahy.
Snažím sa tu len opísať svoje pocity a moju osobnú skúsenosť.
Nie som ani majstrom slova, od toho sú tu iní.

Jedným z nich je pre mňa Don Miquel Ruiz, ktorý to v knihe „Láska, vztahy, přátelství“ rozobral dokonale.
Patrí medzi moje najobľúbnejšie knihy a odporúčam ju prečítať naozaj každému.

Vysvetľuje v nej názory a predpoklady prameniace zo strachu, ktoré podkopávajú lásku v partnerských vzťahoch.
Na jednotlivých príbehoch ukazuje ako liečiť emočné rany a znovu nadobudnúť slobodu, radosť a hravosť, na ktoré máme všetci právo.

Poukazuje na „domestikovanosť“ v našej spoločnosti, ktorou je väčšina z nás ovplyvnená. Preniesli ju na nás naši rodičia a my ju zase prenášame na vlastné deti.
Je jedno či ide o vzťah rodiča k dieťaťu, súrodenecký vzťah, kamarátsky alebo partnerský.

SNAŽÍME SA OVLÁDAŤ DRUHÝCH A TO NIČÍ NAŠE VZŤAHY.

Hovorí, že vo vzťahu je každý zodpovedný za svoju polovicu šťastia. Ja za svoju a partner za svoju. A keď sa spoja, vytvoria niečo dokonalé. No ak sme neštastní, nemali by sme za svoje nešťastie obviňovať jeden druhého. Lebo aj keď sa partner bude neviem ako snažiť urobiť nás šťastným, nemusí to fungovať.
Šťastnými musíme chcieť byť my sami.

A aj keď svojho partnera milujeme najviac na svete, nikdy by sme sa nemali stať tým, čím on chce, pokiaľ to nechceme my sami. Ak sa zmeníme len kôli tomu, že si to on alebo ona praje a nie je to naše slobodné rozhodnutie, skôr či neskôr to „praskne“. Ak to však vychádza z nášho vnútra bez toho, aby sme boli do toho nútení, je to naša osobná transformácia a vtedy to je v poriadku.

LÁSKA JE VÝSLEDKOM DOKONALÉHO ZVLÁDNUTIA VEDOMIA A TRANSFORMÁCIE (D.M.Ruiz)

Takže úspech či neúspech partnerských vzťahoch nie je založený na ich veku ale skôr na úcte rešpektovať toho druhého.

Každý vzťah je v podstate lotéria a keď sú v ňom zakotvené tie správne ľudské hodnoty, vekový rozdiel sa podľa sociológov ocitá na posledných priečkach medzi dôvodmi rozpadu vzťahu.

A čo teda býva „kameňom úrazu“ v takýchto vzťahoch?

Na moje prekvapenie a možno budete prekvapení aj vy, to nie je vzhľad ani vekový rozdiel partnerky. Pre ženu v takomto veku dokáže byť mladší muž akýmsi „životabudičom“. Snaží sa s ním „držať krok“ a tak sa o seba viac stará. Cvičí, zdravo sa stravuje, s prehľadom zvláda domácnosť aj partnera a v práci podá stopercentný výkon.
Toto môžem potvrdiť, aj keď ja som sa zdravo stravovala a cvičila dávno predtým, než som Parkera spoznala. Je to pre mňa jednoducho prirodzené a cítim sa tak vo svojom tele omnoho lepšie. A čo sa domácnosti týka, u nás je to tak päťdesiat na päťdesiat. Ja radšej upratujem a on miluje varenie. A že je lepší kuchár ako ja, o tom niet pochýb:)

Ako hlavný dôvod rozpadu sa však uvádza ten, že mladý muž v istej fáze pocíti túžbu mať potomka. A keď s týmto vyrukuje na svoju staršiu partnerku, ten des v jej očiach už nechce zažiť.

Predstava, že by mu mala porodiť dieťa a prísť tak o svoje pohodlie, nezávislosť príp. spoločenské zázemie, ju naplní panickým strachom a POZOR toto bolo pre mňa obrovským šokom,

JE TO PRÁVE ONA, KTORÁ „VYCÚVA“ ZO VZŤAHU AKO PRVÁ.

Áno sú to len štatistiky a ako sa hovorí „papier znesie veľa“, no toto zistenie ma naozaj prekvapilo. Samozrejme nie vždy to tak je a dôvody rozpadu môžu byť aj iné. Ale čo sa týka toho, že mať či nemať dieťa v takomto veku a dokonca s mladším mužom, to by som ak dovolíte opäť priblížila na mojej skúsenosti.

ANI VO SNE BY MA NENAPADLO, ŽE V 43-OCH ROKOCH BUDEM MAŤ EŠTE DIEŤA.

Od pôrodu druhej dcéry uplynulo celých osemnásť rokov a zistenie, že som tehotná…uff, poviem vám, bola to pre mňa neskutočná zmena, no zároveň aj obrovská radosť. Bolo to akoby som čakala prvé dieťa s tým rozdielom, že som už vedela, čo ma čaká:)

Tehotenstvo, pôrod, málo spánku, celková starostlivosť o dieťa, do určitej miery strata akéhosi osobného komfortu, no napriek tomu som ani na okamih nezaváhala. Prečo? Pretože

DETI SÚ DAR A DARY SA NEODMIETAJÚ

Čakala som dieťa s mužom, ktorého som milovala a svoje rozhodnutie som nikdy neoľutovala a ani neoľutujem.  Tíško som si želala, aby bolo moje dieťa zdravé, aby ľudí spájalo a nie rozdeľovalo. Aby všade tam, kde príde vyvolalo úsmev a štastie na tvárach ostatných.

A MOJE ŽELANIE SA SPLNILO. KUBIK ZMENIL ŽIVOTY NÁS VŠETKÝCH.

Je to veselá kôpka šťastia, plná huncútskych nápadov.
Dáva nám silu a radosť do života. Je to vtipálek, showman a herec v jednej osobe.
Má obrovský dar, dar lásky. Všade kde príde, ľudia si ho zamilujú. Má však aj svoju hlávku a chce byť stále stredobodom diania:)

Mnohí, ktorí nás na instagrame sledujete, mi píšete, že mám „dať recept“ ako mať takého krásneho a rozkošného chlapčeka.
Pravdupovediac…ani ja sama netuším.

Možno je to naozaj tým, že som ho mala v neskoršom veku.
Možno je to tým, že má omnoho mladšieho tatika ako maminku.
Možno je to tým, že bol od prvej chvíle žiadaný a milovaný.
Možno je to tým, že som vegetariánka.
Možno je to tým, že cvičím jogu.
Možno to bolo správnou konštaláciou hviezd. 

A MOŽNO SI NIEKTO TAM HORE POVEDAL, ŽE SI HO JEDNODUCHO ZASLÚŽIME.

Viem, že každá mama si myslí, že jej dieťa alebo deti sú výnimočné a tie najkrajšie na svete. A ja nie som iná.

Milujem Kubika a milujem aj svoje dve dospelé dcéry a som na ne neskutočne hrdá, ako to všetko zvládli a s akou veľkou láskou prijali mladšieho brata za svojho.

On ich za to odmeňuje šibalstvami a svojským humorom:)

LÁSKA JE SILA, KTORÁ PREMIEŇA A ZDOKONAĽUJE DUŠU SVETA (Paulo Coelho)

Milujem aj Kubikovho otca, pretože lepšieho otca si neviem pri ňom predstaviť. Pozorovať ich dvoch, počúvať ich chlapské rozhovory, či už keď spolu varia alebo sa hrajú, ma napĺňa obrovským šťastím.

Obdivujem ho za to, že sa vo svojom mladom veku dokázal sám, bez akejkoľvek pomoci druhých, postaviť na „vlastné nohy“ a postaral sa o nás. Áno všetko sám a od nuly.

A preto ak niekto tvrdí, že dnešní mladí ľudia sú nezdopovední, ja NESÚHLASÍM.
Každý má rovnakú šancu a každý je dosť dobrý na to, aby v živote dosiahol pocit šťastia. Ale musí to chcieť on sám.
To, že budem bedákať a sťažovať sa mi naozaj nepomôže, skôr naopak.

A ak vy ženy v zrelom veku máte strach zo vzťahu s mladším mužom, alebo máte strach mať s ním dieťa, k tomu snáď len toľko.
Nikto vás nepozná lepšie ako vy sama, takže nikto vám neporadí lepšie ako vy sama sebe. Neprepadajte panike a nemyslite na to, čo by povedali druhí. On alebo ona nie je vami a nežije váš život. Nemôže vedieť, čo cítite a čo sa vo vás odohráva. Ani ja nie, napriek tomu, že mám s tým svoju skúsenosť. Môžem vám len povedať, čo pomohlo mne.

NECHAŤ SVOJ STRACH ODÍSŤ A ŽIŤ ŽIVOT SO SRDCOM A LÁSKOU.

Keby som to neurobila, tento svet by bol ochudobnený o takého užasného človiečika, akým je Kubik.
Strach paralyzuje človeka v tom, aby sa posunul ďalej a je ťažké sa ho zbaviť.
Prirodzene je tu medzi nami, no nedovoľme mu mať „hlavné slovo“.

Týmto však nechcem povedať to, aby teraz všetky ženy po prečítaní tohto článku začali opúšťať svojich súčasných partnerov a manželov a huráááá na „zajačiky“. To vôbec nie:)
Myslím tým ženy, ktoré stoja pred takýmto vzťahom alebo už v ňom sú a boja sa ho posunúť ďalej, či už z dôvodu nejakých spoločenských predsudkov alebo z iného dôvodu.

MINULOSŤ NEOVPLYVNÍME ALE TO ČO UROBÍME V PRÍTOMNOSTI, MÔŽE OVPLYVNIŤ NAŠU BUDÚCNOSŤ

Takže či už sa rozhodnete tak či onak, malo by to byť vaše slobodné rozhodnutie. Nie rozhodnutie niekoho iného.
Ja som sa rozhodla slobodne, pretože iba ja som za moje šťastie zodpovedná.

SOM ŽENA , KTORÁ CHCE SVOJ ŽIVOT ŽIŤ, NIE PREŽIŤ

ŽIŤ znamená pre mňa žiť život naplnený láskou a šťastím.
PREŽIŤ znamená pre mňa prežívať zo dňa na deň a to ja nechcem.

Nie je tomu tak dávno, čo ma tí moji dvaja chlapi opäť „dostali“. Prišli ku mne a v ruke držali prstienky. Nie však hocijaké ale vlastnoručne vyrobené. Lapala som po dychu a myslela som, že sa mi snáď sníva.
Áno viem, že Parker je tvorivá duša a svojou tvorivosťou „nakazil“ aj mňa… ale že vie vyrábať šperky, tak krásne a jednoduché prstienky….
Pri otázke, či im dovolím, aby mi moje priezvisko zmenili na PARKER, som sa zmohla iba na slzy. No uznajte, kto by im dvom odolal?:)

Môj eBook ZDARMA - 20 MINÚT POWER JOGY PRE ZANEPRÁZDNENÉ MAMY

spolu s dvoma lekciami power jogy

6 názorov na “„Pomóóóc, môj partner je iná generácia“! alebo ako sa žije s omnoho mladším mužom.”

 1. To bylo tak krásné čtení od začátku až do konce – pohlazení po duši. Většinou žádné komentáře k článkům nepíši, ale tentokrát jsem si prostě nemohla pomoci. Dotklo se to mého srdce. Já sama teď prožívám vztah s o 10 let mladším mužem, je to pro mě nové a nikdy bych si nemyslela, že do něčeho takového půjdu. Ale on byl tak vytrvalý….. , jsme spolu přes půl roku. Od včerejška hledám články a zkušenosti jiných žen na toto téma, až jsem narazila na Vás. Moc Vám za článek děkuji, zlepšil mi den v mnoha směrech. Přeji Vám stále hodně štěstí a lásky.

  1. Milá Jitka,

   ďakujem krásne za Vaše milé slová. Veľmi si to vážim a teším sa, že vám môj článok zlepšil náladu : ) Možno ste sa v mnohích veciach našla a prežívate niečo podobné. Verím, že vy sama vycítite, čo je pre vás najlepšie a preto vám z celého srdca prajem, aby ste aj vo svojom vzťahu našli tú pravú lásku, pocit šťastia a slobody. Emi

 2. Trochu som sa obávala a hanbila Vám napísať no po prečítaní vášho článku som na brala dôveru a smelosť napísať o svojom príbehu som už dosť stará mám 66 rokov som vdova mala som ťažký život s mojím mužom nikdy som nepocítila ozajstnú lásku, teraz mi prišiel do cesty mladý muž ešte som sa s ním osobne nestretla ale stále ma žiada o stretnutie odmietala som to pretože stále som napísala že bude sklamaný a on mi hovorí že mu to nevadí je o 20 rokov mladší teraz som nabrala odvahu a skúsim to uvidím čo sa stane Ďakujem vám ešte raz Jana

  1. Milá Janka,

   som veľmi rada ak vám môj článok aspoň trošku pomohol a dodal odvahu vo vašom rozhodovaní. Prajem vám veľa šťastia a slobodných rozhodnutí:) Emi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *