power joga, jogova podložka, jogamatka

Ako si vybrať tú správnu „KÁMOŠKU“?

Učarovala vám JOGA, chceli by ste ju skúsiť, no chýba vám tá správna parťáčka?
Je super ak máme osobu, s ktorou máme spoločné záujmy. No v tomto článku nebudem hovoriť o dvojnohej kámoške ale o tej, s ktorou ste alebo budete pri cvičení jogy v neustálom kontakte. Reč je o vašej jogamatke. Ak si vyberiete tú správnu, budete sa o ňu starať, nezradí vás ani v najťažších asánach.

Len ako si v toľkej spleti jogamatiek vybrať tú pravú?

Moja prvá jogová podložka bola z PVC. Kúpila som ju v jednom z nemenovaných obchodných reťazcov. Keby som len vedela, čo ma čaká…viac som sa šmýkala už asi iba na ľade : )

A preto, ak sa chcete tejto nemilej skúsenosti vyhnúť, je dobré, ak pred jej kúpou zvážite tieto skutočnosti:
1. druh jogy, ktorý budete najčastejšie praktikovať
2. materiál podložky
3. hmotnosť podložky
4. rozmery podložky
5. vzhľad podložky
6. cenu podložky

Tak a teraz si to poďme pekne rozobrať:

1. Druh alebo štýl jogy

veľmi ovplyvňuje to, akú podložku si vybrať.
Ak ste sa rozhodli praktikovať dynamickejšiu alebo silovú jogu ako napr. power joga, či vinyasa joga, určite oceníte podložku tenšiu, s protišmykovým a savým povrchom a priľnavou spodnou časťou.

Takáto podložka vám zabezpečí dostatočnú stabilitu aj v ťažších pozíciách vykonávaných v svižnejšom tempe. No oceníte ju aj vtedy, ak praktikujete jogu častejšie vo vnútri, kde je vyššia teplota, čiže sa viac zapotíte ako napr. pri hot joge alebo bikram joge.

Na pomalejšie druhy jogy ako hatha joga alebo jin joga, je vhodná mäkkšia podložka. Tieto štýly jogy vyžadujú dlhšie zotrvávanie v pozíciách a preto ak chcete dostatočný komfort pre svoje kĺby, siahnite po podložke v hrúbke aspoň 6mm.

2. Materiál podložky

je tiež rozhodujúcim faktorom.
Jogamatka z PVC je univerzálna a ľahko udržiavateľná. Vydrží však menej a pre dynamickejšie lekcie ako napr. power joga, ju veľmi nedoporučujem. Na takéto druhy jogy je vhodnejšia jogamatka z prírodného kaučuku, pretože je priľnavejšia a aj ekologická.
Jej cena je však o niečo vyššia a pri prenášaní je trošku ťažšia.

Veľmi obľúbené sú korkové podložky, ktoré sú tiež vyrábané s ohľadom na prírodu. Naviac majú prirodzene antibakteriálny povrch a napriek tomu, že ich povrch je mäkký, zabezpečujú dostatočnú stabilitu aj v náročnejších pozíciách. Ich cena je však vyššia, no investícia sa vyplatí, nakoľko korok je veľmi odolný materiál a tak vám takáto podložka vydrží vo veľmi dobrom stave aj niekoľko rokov.

Známe sú aj jutové podložky, ktoré majú drsnejší povrch, no ich plusom je, že sú vyrobené z prírodného materiálu. Ich spodná časť je z gumy, takže dobre držia na podlahe. Sú však nevhodné na dynamickejšie lekcie a pri prenášaní sú tažšie.

3. Hmotnosť podložky

vo veľkej miere závisí od jej hrúbky ale aj od materiálu, z ktorého je vyrobená.
Ak teda často cestujete, odporúčam skôr tenšiu verziu tzv. cestovné podložky v hrúbke cca 1-2mm, ktoré sú ľahšie, nezaberú vám veľa miesta v kufri a ich výhodou je aj rýchlosť schnutia.

Ak máte problémy s kĺbami, jednoznačte zvoľte hrubšiu podložku. Vaše kĺby sa vám za to poďakujú.
Takisto ak s jogou iba začínate, nie je dobré zvoliť si najtenšiu podložku /1mm/, tie sú skôr vhodné pre pokročilejších.
Na začiatku zvoľte podložku v hrúbke aspoň 3-4mm.

4. Rozmery podložky

Pri výbere podložky, by ste mali myslieť aj na jej rozmery.
Klasické jogamatky majú dĺžku cca 183cm, čo vyhovuje väčšine jogínov a jogíniek. Ak však patríte medzi osoby obdarené výškou, určite dajte prednosť podložke, ktorá je dlhšia.

5. Vzhľad alebo dizajn podložky

je podľa mňa tiež nezanedbateľný. Jogamatka by mala „lahodiť vášmu oku“ a motivovať vás k pravidelnému praktikovaniu jogy.
Je vašim spojencom, vyjadruje váš štýl a odráža sa v nej kus z vášho vnútra.
O krásne dizajny dnes nie je núdza a preto ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, ktorú si vybrať, možno vám pomôžu nasledujúce riadky o tom, ako som sa rozhodovala ja.

O jogamatkách som si prečítala nespočetné množstvo článkov a recenzií. Môj výber sa odvíjal hlavne od toho aký druh jogy praktikujem, čo v mojom prípade znamenalo nájsť tenšiu podložku, ktorá je vhodná na dynamickejší štýl jogy, s protišmykovým a dobre savým povrchom ale aj priľnavou spodnou časťou.
Do užšieho výberu sa tak dostalo hneď niekoľko podložiek, ktoré tieto vlastnosti spĺňali a naviac boli dizajnovo krásne. No mala som pocit, že ani jedna z nich nevyjadruje moju osobnosť.

Aby ste to správne pochopili…nie že by som bola náročná, ale

TÚŽILA SOM PO PODLOŽKE, ČO MA „CHYTÍ ZA SRDCE“.

Tí, čo nás poznáte, či už osobne alebo zo sociálnych sietí viete, že našou obľúbenou farbou je čierna a biela. A tak, keď som jedného dňa googlila a zbadala čiernu podložku, s vyobrazenými jednotlivými fázami mesiaca, bolo rozhodnuté! Mesiac ako taký milujem, no nemalú úlohu zohrala ako vždy aj moja intuícia.
Som narodená v znamení Raka, mojou planétou je Mesiac a tak si myslím, že práve táto podložka vystihuje určitú časť mojej osobnosti. Jej jemný nápis LET GO v spojení s mesiacom namaľovaným farbami na vodnej báze, vyjadruje všetko.

Dovolím si tu citovať popis z eshopu www.dhaara.cz, kde som si túto magickú podložku zakúpila. Prečo? Pretože ja sama by som to nevedela krajšie slovami vyjadriť.

Let go: umění nechat věci plynout a odejít. Tak jako se pořád dokola střídají fáze Měsíce, opakují se i některé události v našich životech. Některé návyky a vzorce je možné opustit a ty, které nedokážeme změnit, se můžeme naučit přijímat jako svou součast, jako neměnný přirozený cyklus, s nímž se postupně naučíme sžít.“

No nielen dizajn ma zaujal.

Je vyrobená z ekologického materiálu v kombinácii s prírodným kaučukom, na povrchu s jemným mikrovláknom. Je to vlastne osuška a podložka v jednom. Na podlahe nekĺže a jej savý povrch je istotou, že sa vám nešmýka aj keď máte spotené ruky a nohy.

Je dostupná v klasickej hrúbke 3,5mm, ktorú oceníte najmä doma, ďalej v strednej hrúbke 2mm, čo je taká zlatá stredná cesta na cvičenie aj prenášanie a v light cestovnej hrúbke 1mm, ktorá je praktická najmä na cestovanie.

Hrúbka tej mojej je 3,5mm a vyhovuje mi nielen doma ale aj keď cestujem. Jej váha je totižto nič oproti tomu, čo sme my mamy naučené nosiť .
U nás doma sa teší veľkému úspechu, len čo ju vytiahnem, ako prvý je na nej Kubík a buldočka Babe : )

Takisto moje dcéry, ktoré sa tiež aktívne venujú joge, sú s korkovými podložkami tejto značky veľmi spokojné. 

4. Cena podložky

A nakoniec ešte čo sa ceny jogovej podložky týka…ak to s jogou myslíte naozaj vážne, oplatí sa do jogamatky investovať.
Samozrejme chápem, že ak s jogou iba začínate a nie ste si istý, či pri nej zotrváte, váhate nad väčšou investíciou. V takom prípade odporúčam radšej zvoliť variantu väčšej osušky, ktorú si dáte na podlahu pred variantou lacnej jogamatky, ktorá je vyrobená z toxických materiálov.

Ide predsa o vaše zdravie a tak sa vám investícia do jogamatky v krátkom čase vráti. Kvalitná jogová podložka vám bude nielen praktickou spoločníčkou ale aj krásnym doplnkom na vašej jogovej ceste.

Verím, že vám tento článok pomohol a budem rada, ak mi napíšete o vašej skúsenosti s jogamatkami príp. aká je tá vaša : )

Môj eBook ZDARMA - 20 MINÚT POWER JOGY PRE ZANEPRÁZDNENÉ MAMY

spolu s dvoma lekciami power jogy

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *